
Infineon Technologies
Product No:
IPP024N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5555
2.5555
10
2.1432
21.432
100
1.733465
173.3465
500
1.540881
770.4405
1000
1.319379
1319.379
2000
1.242334
2484.668
5000
1.191889
5959.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ 2 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 139µA |
| Base Product Number | IPP024N |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.4mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 214W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 133 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6200 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 28A (Ta), 182A (Tc) |