Home / Single FETs, MOSFETs / IPP026N04NF2SAKMA1
IPP026N04NF2SAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP026N04NF2SAKMA1
Package:
PG-TO220-3-U05
Description:
TRENCH PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 994
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™2
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 81µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-U05
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4800 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Ta), 121A (Tc)