
Infineon Technologies
Product No:
IPP026N04NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.2274
12.274
100
0.954465
95.4465
500
0.809039
404.5195
1000
0.659044
659.044
2000
0.620416
1240.832
5000
0.590872
2954.36
10000
0.563597
5635.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™2 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.4V @ 81µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.6mOhm @ 70A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 150W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-U05 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 102 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4800 pF @ 20 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 29A (Ta), 121A (Tc) |