
Infineon Technologies
Product No:
IPP029N06NAKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 24A/100A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.3161
23.161
100
1.86143
186.143
500
1.529348
764.674
1000
1.267176
1267.176
2000
1.179786
2359.572
5000
1.136086
5680.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 75µA |
| Base Product Number | IPP029 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.9mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3W (Ta), 136W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 56 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4100 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Ta), 100A (Tc) |