
Infineon Technologies
Product No:
IPP030N06NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.1875
11.875
100
0.923495
92.3495
500
0.782743
391.3715
1000
0.637621
637.621
2000
0.600248
1200.496
5000
0.571662
2858.31
10000
0.545281
5452.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 80µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.05mOhm @ 70A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 150W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-U05 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 102 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4600 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 26A (Ta), 119A (Tc) |