
Infineon Technologies
Product No:
IPP032N06N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2515
2.2515
10
2.02635
20.2635
100
1.62868
162.868
500
1.338094
669.047
1000
1.108707
1108.707
2000
1.032251
2064.502
5000
0.994014
4970.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 118µA |
| Base Product Number | IPP032 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 188W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 165 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 13000 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) |