
Infineon Technologies
Product No:
IPP034NE7N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4485
3.4485
10
3.09985
30.9985
100
2.54011
254.011
500
2.162352
1081.176
1000
1.823668
1823.668
2000
1.732486
3464.972
5000
1.667354
8336.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 155µA |
| Base Product Number | IPP034 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.4mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 214W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 117 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8130 pF @ 37.5 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 100A (Tc) |