
Infineon Technologies
Product No:
IPP040N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
1.88005
18.8005
100
1.49644
149.644
500
1.266217
633.1085
1000
1.074374
1074.374
2000
1.020652
2041.304
5000
0.982281
4911.405
10000
0.949762
9497.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ 2 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 85µA |
| Base Product Number | IPP040N |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 150W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 81 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3800 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Ta), 115A (Tc) |