
Infineon Technologies
Product No:
IPP052NE7N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-1
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41205
24.1205
100
1.93914
193.914
500
1.59315
796.575
1000
1.320044
1320.044
2000
1.229006
2458.012
5000
1.183482
5917.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 91µA |
| Base Product Number | IPP052 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.2mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 150W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-1 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 68 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4750 pF @ 37.5 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 80A (Tc) |