IPP052NE7N3GXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP052NE7N3GXKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4688
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 91µA
Base Product Number IPP052
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4750 pF @ 37.5 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)