
Infineon Technologies
Product No:
IPP055N03LGXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 30V 50A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
1.0089
10.089
100
0.786695
78.6695
500
0.649914
324.957
1000
0.513095
513.095
2000
0.478886
957.772
5000
0.454946
2274.73
10000
0.437836
4378.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 250µA |
| Base Product Number | IPP055 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.5mOhm @ 30A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 68W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3200 pF @ 15 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A (Tc) |