
Infineon Technologies
Product No:
IPP055N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7955
1.7955
10
1.49055
14.9055
100
1.186455
118.6455
500
1.003884
501.942
1000
0.851789
851.789
2000
0.8092
1618.4
5000
0.778772
3893.86
10000
0.752998
7529.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ 2 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 55µA |
| Base Product Number | IPP055M |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.5mOhm @ 60A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 107W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 54 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 18.5A (Ta), 99A (Tc) |