IPP084N06L3GHKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP084N06L3GHKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 60V 50A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 34µA
Base Product Number IPP084N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)