IPP114N12N3GXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP114N12N3GXKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 120V 75A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 83µA
Base Product Number IPP114
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.4mOhm @ 75A, 10V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4310 pF @ 60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)