
Infineon Technologies
Product No:
IPP120N10S405AKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-1
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6195
3.6195
10
3.04095
30.4095
100
2.45974
245.974
500
2.186425
1093.2125
1000
1.872136
1872.136
2000
1.76281
3525.62
5000
1.691238
8456.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Last Time Buy |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 120µA |
| Base Product Number | IPP120 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.3mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 190W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-1 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 91 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6540 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) |