
Infineon Technologies
Product No:
IPP129N10NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH >=100V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.2787
12.787
100
0.994175
99.4175
500
0.842688
421.344
1000
0.686451
686.451
2000
0.646218
1292.436
5000
0.615438
3077.19
10000
0.587034
5870.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ 2 |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 30µA |
| Base Product Number | IPP129N |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12.9mOhm @ 30A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 71W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 28 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1300 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Ta), 52A (Tc) |