
Infineon Technologies
Product No:
IPP147N12N3GXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 120V 56A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8335
1.8335
10
1.6492
16.492
100
1.325725
132.5725
500
1.089251
544.6255
1000
0.902519
902.519
2000
0.840275
1680.55
5000
0.809153
4045.765
10000
0.778031
7780.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 61µA |
| Base Product Number | IPP147 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14.7mOhm @ 56A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 107W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 49 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 120 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3220 pF @ 60 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 56A (Ta) |