Home / Single FETs, MOSFETs / IPP17N25S3100AKSA1
IPP17N25S3100AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP17N25S3100AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 250V 17A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1895
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Last Time Buy
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 54µA
Base Product Number IPP17N25
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 17A, 10V
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)