IPP200N15N3GHKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP200N15N3GHKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 150V 50A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 90µA
Base Product Number IPP200N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1820 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)