IPP25N06S325XK
Infineon Technologies
Product No:
IPP25N06S325XK
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 55V 25A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 20µA
Base Product Number IPP25N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25.1mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1862 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)