IPP35CN10N G
Infineon Technologies
Product No:
IPP35CN10N G
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 27A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 29µA
Base Product Number IPP35C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 27A, 10V
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1570 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)