IPP50CN10NGXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP50CN10NGXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 20A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 20µA
Base Product Number IPP50C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 44W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1090 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)