Home / Single FETs, MOSFETs / IPP50N10S3L16AKSA1
IPP50N10S3L16AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP50N10S3L16AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 100V 50A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 60µA
Base Product Number IPP50N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.7mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4180 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)