IPP50R399CPHKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP50R399CPHKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 560V 9A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 330µA
Base Product Number IPP50R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 399mOhm @ 4.9A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 560 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 890 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)