IPP60R065S7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP60R065S7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
HIGH POWER_NEW PG-TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ S7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 490µA
Base Product Number IPP60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 8A, 12V
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 12 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1932 pF @ 300 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)