IPP60R120P7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP60R120P7XKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 26A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 107
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 410µA
Base Product Number IPP60R120
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 8.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1544 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)