Home / Single FETs, MOSFETs / IPP60R170CFD7XKSA1
IPP60R170CFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP60R170CFD7XKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 650V 14A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Base Product Number IPP60R170
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1199 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)