IPP60R380P6XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP60R380P6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 320µA
Base Product Number IPP60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 3.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 877 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.6A (Tc)