Home / Single FETs, MOSFETs / IPP65R041CFD7XKSA1
IPP65R041CFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP65R041CFD7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
650V FET COOLMOS TO247
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.24mA
Base Product Number IPP65R041
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 24.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4975 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)