Home / Single FETs, MOSFETs / IPP65R075CFD7AAKSA1
IPP65R075CFD7AAKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP65R075CFD7AAKSA1
Description:
AUTOMOTIVE_COOLMOS PG-TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 820µA
Base Product Number IPP65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 16.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 171W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3288 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)