Home / Single FETs, MOSFETs / IPP65R110CFD7XKSA1
IPP65R110CFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP65R110CFD7XKSA1
Description:
HIGH POWER_NEW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 55
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 480µA
Base Product Number IPP65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 9.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1942 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)