Home / Single FETs, MOSFETs / IPP70N10S3L12AKSA1
IPP70N10S3L12AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP70N10S3L12AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 100V 70A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 480
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 83µA
Base Product Number IPP70N10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.1mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5550 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)