IPP80R450P7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP80R450P7XKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1962
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 220µA
Base Product Number IPP80R450
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 73W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 770 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)