IPP90R340C3XKSA2
Infineon Technologies
Product No:
IPP90R340C3XKSA2
Package:
PG-TO220-3-1
Description:
MOSFET N-CH 900V 15A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 485
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1mA
Base Product Number IPP90R340
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 340mOhm @ 9.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)