Home / Single FETs, MOSFETs / IPQC60R040S7AXTMA1
IPQC60R040S7AXTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPQC60R040S7AXTMA1
Description:
MOSFET
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 790µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 13A, 12V
Power Dissipation (Max) 272W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-22
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 12 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)