IPS031N03LGAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS031N03LGAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3-11
Batch:
Datasheet:
Description:
LV POWER MOS
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)