Home / Single FETs, MOSFETs / IPS60R600PFD7SAKMA1
IPS60R600PFD7SAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS60R600PFD7SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 650V 6A TO251-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™PFD7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 80µA
Base Product Number IPS60R600
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 344 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)