IPS60R650CEAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS60R650CEAKMA1
Package:
PG-TO251-3
Description:
CONSUMER
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Base Product Number IPS60R650
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 2.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 82W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.9A (Tj)