IPS65R600E6AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS65R600E6AKMA1
Package:
PG-TO251-3-11
Description:
MOSFET N-CH 650V 7.3A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 210µA
Base Product Number IPS65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)