IPS80R1K4P7AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS80R1K4P7AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3-11
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 800V 4A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 700µA
Base Product Number IPS80R1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 32W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)