IPS80R2K4P7AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS80R2K4P7AKMA1
Package:
PG-TO251-3
Description:
MOSFET N-CH 800V 2.5A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Base Product Number IPS80R2
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4Ohm @ 800mA, 10V
Power Dissipation (Max) 22W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)