IPS80R900P7AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPS80R900P7AKMA1
Description:
MOSFET N-CH 800V 6A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 110µA
Base Product Number IPS80R900
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 2.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)