IPSA70R1K4CEAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPSA70R1K4CEAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 700V 5.4A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Base Product Number IPSA70
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.4A (Tc)