Home / Single FETs, MOSFETs / IPSA70R1K4P7SAKMA1
IPSA70R1K4P7SAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPSA70R1K4P7SAKMA1
Description:
MOSFET N-CH 700V 4A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Base Product Number IPSA70
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 700mA, 10V
Power Dissipation (Max) 22.7W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.7 nC @ 400 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 158 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)