IPT019N08N5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPT019N08N5ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 80V 32A/247A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 159µA
Base Product Number IPT019
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 150A, 10V
Power Dissipation (Max) 231W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9200 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta), 247A (Tc)