IPT044N15N5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPT044N15N5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HSOF-8
Batch:
Datasheet:
Description:
TRENCH >=100V PG-HSOF-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 221µA
Base Product Number IPT044N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 174A (Tc)