Home / Single FETs, MOSFETs / IPT60R090CFD7XTMA1
IPT60R090CFD7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPT60R090CFD7XTMA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 28A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 470µA
Base Product Number IPT60R090
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 9.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1752 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)