IPT60R125G7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPT60R125G7XTMA1
Package:
PG-HSOF-8-2
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ G7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 320µA
Base Product Number IPT60R125
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 6.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)