IPU60R1K5CEAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPU60R1K5CEAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 3.1A TO251-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Base Product Number IPU60R
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.4 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.1A (Tc)