IPU60R2K1CEAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPU60R2K1CEAKMA1
Description:
CONSUMER
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 60µA
Base Product Number IPU60R2
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1Ohm @ 760mA, 10V
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.7 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 140 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.7A (Tc)