IPU60R3K4CEAKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPU60R3K4CEAKMA1
Description:
CONSUMER
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Base Product Number IPU60R
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max) -
Supplier Device Package PG-TO251-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 93 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.6A (Tj)