IPU80R4K5P7AKMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPU80R4K5P7AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO251-3-21
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.5A TO251-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1497
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Base Product Number IPU80R4
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5Ohm @ 400mA, 10V
Power Dissipation (Max) 13W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO251-3-21
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Tc)